ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ

ГОЛОВИ СИНОДАЛЬНОГО ВІДДІЛУ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ ІЗ ВЗАЄМОДІЇ ЗІ ЗБРОЙНИМИ СИЛАМИ ТА ІНШИМИ ВІЙСЬКОВИМИ ФОРМУВАННЯМИ УКРАЇНИ МИТРОПОЛИТА БІЛОЦЕРКІВСЬКОГО І БОГУСЛАВСЬКОГО АВГУСТИНА

православним генералам й адміралам, офіцерам, прапорщикам і мічманам, сержантам і старшинам, солдатам і матросам, усім службовцям Збройних Сил, правоохоронних органів та інших військових формувань України.

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

«Господи, Господи, не відкинь нас від лиця Твого, але благоволи помилувати нас воскресінням»
(стихира на «Господи, взивах» в п’ятницю Світлої седмиці вечора).

Дорогі брати і сестри!

У цей великий і святий день звертаюся до вас словами святого апостола Павла: “Благословен Бог і Отець Господа нашого Іісуса Христа, Отець милосердя й Бог потіхи всілякої, що втішає нас у всякому горі нашому, щоб і ми втішали тих, що в усякій скорботі знаходяться, тією потіхою, яким Бог втішає нас самих!” (2 Кор. 1, 3-4).

Світле Христове Воскресіння – це насправді свято світла: «Воістину священна і святкова ця спасительна ніч воскресіння стала провісницею і світлосяйного дня, бо в ній вічне світло із гробу плоттю всім засяяло» (канон Пасхи); свято радості: «Небеса ж хай достойно веселяться, і земля ж хай радується, і хай святкує світ видимий і невидимий: Христос бо воскрес – радість вічная» (канон Пасхи); свято торжества: «Нині все наповнилося світлом, небо і земля, і глибини підземнії; хай же святкує все творіння Христове Воскресіння – в Нім бо ми стверджуємось» (канон Пасхи); свято перемоги: «Смерті святкуємо умертвіння, пекла знищення, іншого життя вічного початок і, радіючи, славимо тебе, єдиного благословенного отців Бога і препрославленого» (канон Пасхи).

Разом з тим, Свята Церква «в урочистий день воскресіння», закликаючи нас веселитись і торжествувати, нагадує нам про те, що ще вчора ми переживали разом з Христом Його Розп’яття і Погребіння. Адже у великодніх богослужбових піснеспівах оспівується не тільки Воскресіння Христове, але і Його Страждання, Смерть і Зішестя в пекло: «Хресту Твоєму поклоняємось, Христе, і Святеє Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо», «бо через Хрест прийшла радість всьому світові», «оспівуємо Воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг» (канон Пасхи). А Плащаниця із зображенням покладеного до гробу Христа кладеться і перебуває на святому Престолі до віддання Пасхи. Таким чином, ми повинні навчитися бути вдячними Воскреслому Христу, невпинно пам’ятаючи про те, що ми “дорого куплені” (1 Кор. 6, 20). Святитель Василій Великий в одній зі своїх Євхаристійних молитов просить Господа: «Боже наш, Боже спасіння, навчи нас достойно Тобі дякувати за благодійства Твої, що їх учинив Ти і чиниши нам». І найвірнішим свідченням нашої подяки Богові буде терпіння наших власних скорбот і бід. Смиренне і гідне наше власне хрестоношення і є тим самим співрозп’яттям і спогребінням Христу, про які йдеться в богослужіннях Великих П’ятниці, Суботи і Світлої седмиці.

У свято Пасхи Христової ми покладаємо особливу надію на Воскреслого Христа, Який звільнив нас від гріха, прокляття і смерті, що і на цей раз Він з Його невимовного милосердя простить нам гріхи наші і позбавить від заразної смертоносної пошесті, що трапилася нині. І якщо ми уважно і сумлінно слідували і співпереживали разом зі Святою Церквою кожен день Великої Страсної седмиці, а сьогодні будемо щиро і самовідданно свідчити світові про славу Світлого Христового Воскресіння, то Господь у цей скрутний час напоумить нас і допоможе з вдячністю Йому прийняти теперішнє випробування і як рятівні ліки. Зі старозавітньої історії та історії Святої Церкви ми знаємо, що і раніше попущенням Божим за гріхи людські неодноразово приходили на землю смертоносні хвороби та інші згубні лиха, які залишали мало «живої душі» на землі. І, лише після того, як люди усвідомлювали перед Богом тяжкість своїх гріхів і зверталися до Господа щирою молитвою в покаянні і з покорою Його святій волі, виправляли своє життя, милосердний Господь змінював Свій праведний гнів на милість і надавав порятунок. І навпаки, бувало так, що народ, який продовжував перебувати в гріхах і безчесті, винищувався з лиця землі. «Від Тебе, Господи, всюди сущого куди ми втечемо? На небі Ти Сам перебуваєш, у пеклі смерть подолав. Хіба на глибину моря? І там Твоя рука, Владико. До тебе прибігаємо, Тобі, припадаючи, молимось: Ти, що з мертвих воскрес, помилуй нас» (стихира на «Господи, взивах» в п’ятницю Світлої седмиці вечора).

Возлюблені у Христі брати і сестри! У «цей урочистий і святий день» відкладемо всі наші печалі і зітхання, покладемо ж всі наші сподівання на воскреслого Христа, Який «з нами бо правдиво обіцяв Ти бути до кінця віку» і «Його ж утвердження надії маючи, ми, вірні, радіємо» (канон Пасхи).

ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

ПАСХА ХРИСТОВА,
2020 року Божого,
м. Київ

†Августин, 
митрополит Білоцерківський і Богуславський,
голова Синодального відділу УПЦ
із взаємодії зі Збройними Силами
та іншими військовими формуваннями
України

Поделиться в соц. сетях

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex
НОВИНИPermalink

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Before you submit form:
Human test by Not Captcha